Miejskie obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

W niedzielę 11 listopada 2018 r. odbyły się w Częstochowie uroczyste obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, członkowie organizacji społecznych, kombatanci, harcerze, stowarzyszenia historyczne z grupami rekonstrukcyjnymi w strojach z różnych epok oraz licznie przybyłe delegacje szkół, w tym oczywiście Szkoły Podstawowej nr 22 w Częstochowie.

Pierwszym etapem uroczystości był przemarsz kolumny w kierunku Placu Biegańskiego. W drodze przemarszu w Alei Sienkiewicza delegacje złożyły kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. O godz. 17.00 uczestnicy dotarli do Placu Biegańskiego, gdzie miała miejsce główna część uroczystości. Rozpoczęto ją odśpiewaniem hymnu państwowego przez Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”. Następnie na budynku Ratusza wyświetlona została prezentacja multimedialna, przedstawiająca najważniejsze wydarzenia z historii Polski oraz Częstochowy do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Po prezentacji Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” wykonał repertuar pieśni patriotycznych, po czym grupa rekonstrukcyjna odtworzyła krótką inscenizację, odnoszącą się do wydarzeń z listopada 1918r.: aresztowania żołnierzy niemieckich i przejęcia miasta przez Polaków. Po części artystycznej głos zabrał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, w przemowie nawiązał do wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości w Częstochowie.

W kolejnej części uroczystości odczytano Apel Pamięci, wymieniono w nim poległych bohaterów Częstochowian, związanych z walkami o niepodległość i kształtowanie państwowości polskiej po zakończeniu I wojny światowej. Bohaterów uczczono salwą honorową kompanii reprezentacyjnej, a także salwami wystrzelonymi z replik historycznych armat.

Obchody zakończyło uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przez delegacje władz miejskich, szkół, organizacji społecznych i kombatanckich.

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie