Kawiarenka Patriotyczna. Częstochowy drogi do niepodległości

27 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Małą Ojczyznę „Kawiarenka patriotyczna. Częstochowy drogi do niepodległości”. Spotkanie miało przypomnieć nie tylko historyczne wydarzenia z roku 1918, ale także przywołać atmosferę tamtych lat. Przybyłych Gości powitała     Pani Dyrektor Agnieszka Kałużna.  Przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku, w wystylizowanym na ówczesne czasy wnętrzu sali multimedialnej, zgromadzeni widzowie wysłuchali przygotowanej przez uczniów klasy VI Maksymiliana Bieńka i Stanisława Słońca opowieści ilustrowanej pokazem multimedialnym o kształtowaniu się niepodległości w naszym mieście. Przypomniano także udział naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji śpiewania Hymnu Państwowego poprzez zaprezentowanie filmu ilustrującego te chwile.         Postacią pierwszoplanową był Marszałek Józef Piłsudski, w rolę którego wcielił się uczeń klasy VII Kacper Kuban. Przypomniał on słowa odezwy Marszałka do obywateli Państwa Polskiego oraz depeszę do szefów mocarstw notyfikującą powstanie niepodległego Państwa Polskiego z listopada 1918 roku. Spotkaniu towarzyszył pełen emocji montaż literacko-muzyczny w wykonaniu uczniów z klas I, II, III i IV:  Zuzanny Pindych, Oliwiera Rumowskiego, Emilii Romaniewicz, Natalii Malczewskiej, Oskara Skaszczyka, Juli Lubczyńskiej, Agaty Kasprzak, Mateusza Dziwińskiego przygotowanych pod okiem nauczycieli, Pań: Brygidy Puszczyńskiej, Beaty Chatys, Patrycji Szczypior, Anny Kasprzak, Moniki Rozpondek i Ewy Stolarczyk.  Całość uświetnił występ gościa specjalnego - Joanny Rokseli.

Szczególnym wydarzeniem była prapremiera filmu dokumentalnego Pana Krzysztofa Kasprzaka „Częstochowa lata 1918-1939 – od wojny do wojny”, do którego scenariusz napisał Pan Zbisław Janikowski, montaż wykonał Pan Robert Nawrot. Po projekcji widownia miała możliwość dyskusji z autorami, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Wśród obecnych gości byli także: Jolanta Urbańska - Radna Miasta Częstochowy, Anna Bielecka - Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska z córką Beatą Bielecką, przedstawicie Związku Harcerstwa Polskiego, przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Represjonowanych przez III Rzeszę Oddział w Częstochowie, przedstawiciel Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uczniowie naszej szkoły i ich rodzice.

Wieczór spędzony w patriotycznej kawiarence był czasem wzruszeń, refleksji i zadumy nad chwilami historii, które po latach okazują się być warte ocalenia od zapomnienia.