Kawiarenka Patriotyczna. Częstochowy drogi do niepodległości

 

          27 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Małą Ojczyznę „Kawiarenka patriotyczna. Częstochowy drogi do niepodległości”. Spotkanie miało przypomnieć nie tylko historyczne wydarzenia z roku 1918, ale także przywołać atmosferę tamtych lat. Przybyłych Gości powitała     Pani Dyrektor Agnieszka Kałużna.  Przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku, w wystylizowanym na ówczesne czasy wnętrzu sali multimedialnej, zgromadzeni widzowie wysłuchali przygotowanej przez uczniów klasy VI Maksymiliana Bieńka i Stanisława Słońca opowieści ilustrowanej pokazem multimedialnym o kształtowaniu się niepodległości w naszym mieście. Przypomniano także udział naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji śpiewania Hymnu Państwowego poprzez zaprezentowanie filmu ilustrującego te chwile.         Postacią pierwszoplanową był Marszałek Józef Piłsudski, w rolę którego wcielił się uczeń klasy VII Kacper Kuban. Przypomniał on słowa odezwy Marszałka do obywateli Państwa Polskiego oraz depeszę do szefów mocarstw notyfikującą powstanie niepodległego Państwa Polskiego z listopada 1918 roku. Spotkaniu towarzyszył pełen emocji montaż literacko-muzyczny w wykonaniu uczniów z klas I, II, III i IV:  Zuzanny Pindych, Oliwiera Rumowskiego, Emilii Romaniewicz, Natalii Malczewskiej, Oskara Skaszczyka, Juli Lubczyńskiej, Agaty Kasprzak, Mateusza Dziwińskiego przygotowanych pod okiem nauczycieli, Pań: Brygidy Puszczyńskiej, Beaty Chatys, Patrycji Szczypior, Anny Kasprzak, Moniki Rozpondek i Ewy Stolarczyk.  Całość uświetnił występ gościa specjalnego - Joanny Rokseli.

          Szczególnym wydarzeniem była prapremiera filmu dokumentalnego Pana Krzysztofa Kasprzaka „Częstochowa lata 1918-1939 – od wojny do wojny”, do którego scenariusz napisał Pan Zbisław Janikowski, montaż wykonał Pan Robert Nawrot. Po projekcji widownia miała możliwość dyskusji z autorami, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Wśród obecnych gości byli także: Jolanta Urbańska - Radna Miasta Częstochowy, Anna Bielecka - Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska z córką Beatą Bielecką, przedstawicie Związku Harcerstwa Polskiego, przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Represjonowanych przez III Rzeszę Oddział w Częstochowie, przedstawiciel Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uczniowie naszej szkoły i ich rodzice.

          Wieczór spędzony w patriotycznej kawiarence był czasem wzruszeń, refleksji i zadumy nad chwilami historii, które po latach okazują się być warte ocalenia od zapomnienia.

 

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie