Jesteś tutaj: Start / Kalendarz

Kalendarz

Artykuły

Uwaga na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A!

2018-05-25

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A  to choroba zakaźna potocznie zwana żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. Czynnikiem etiologicznym jest wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Rezerwuarem wirusa i źródłem zakażenia jest człowiek. Wirus wydalany jest z kałem.

Początek choroby jest nagły i jej przebieg zależy w dużym stopniu od wieku i stanu zdrowia osoby zakażonej. Symptomy choroby to głównie objawy grypopodobne i dyspeptyczne (zmęczenie, gorączka, bóle brzucha, brak apetytu, mdłości, wymioty) oraz zażółcenie skóry. Żółtaczka utrzymuje się od jednego do kilku tygodni, towarzyszy jej powiększenie wątroby. Leczenie swoiste nie istnieje. Powrót do zdrowia najczęściej następuje w okresie 3 – 6 miesięcy od czasu wystąpienia objawów. Przebieg zakażenia u małych dzieci w ponad 90% jest bezobjawowy.

Drogi szerzenia:

  • głównie drogą pokarmową poprzez spożycie skażonych produktów żywnościowych zwłaszcza nieumytych warzyw i owoców oraz skażonej wody,
  • kontakt bezpośredni z osobą zakażoną np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte ręce po wyjściu z toalety,
  • kontakty seksualne

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom wirusowego zapalenia wątroby typu A jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków.

Skuteczną formą zapobiegania są również szczepienia ochronne przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, które zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zaleca się:

  • osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A;
  • osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących do tego celu;
  • dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

Czytaj więcej o: Uwaga na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A!

Dzien Mamy i Taty w klasie III

2018-05-25
Powiększ zdjęcie

 

Uczniowie klasy III pod opieka pani Brygidy Puczyńskiej 25 maja zorganizowali uroczystość dla swoich najbliższych - Mam i Tatusiów. Z tej okazji rodzice obejrzeli inscenizację (wiersze i piosenki okolicznościowe), usłyszeli przepiękne życzenia i otrzymali upominki wykonane przez dzieci - papierowe kwiatki oraz samodzielnie przygotowany słodki poczęstunek.

Czytaj więcej o: Dzien Mamy i Taty w klasie III

Jaki jestem? - zajęcia z doradztwa zawodowego

2018-05-25
Powiększ zdjęcie

W piątek 25.05.18r. uczniowie z klasy VI uczestniczyli w zajęciach doradztwa zawodowego. Celem spotkania było rozpoznanie własnych zasobów - mocnych i słabych stron. Przeprowadzone zajęcia miały umożliwić odpowiedź na pytanie - "Jaki jestem?"

Czytaj więcej o: Jaki jestem? - zajęcia z doradztwa zawodowego