Jesteś tutaj: Start

Strona główna

Artykuły

Dokarmiamy ptaki

2019-01-15
Powiększ zdjęcie

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego klas młodszych, 15 stycznia 2019 r. uczniowie klasy III udali się do pobliskiego parku, aby dokarmić ptaki. Dzieci rozmawiały na temat aktywnej pomocy skrzydlatym zwierzakom i potwierdziły, że doskonale orientują się w tym, jakie smakołyki należą do najbardziej ulubionych i dostarczających energii ptakom.

Ogólnopolski Konkurs z Języka Niemieckiego "Weltsprachen Kinder"

2019-01-09

Uczniowie klasy 8 naszej szkoły (Julia Czerwik, Julia Karoń, Nikola Dudek, Roksanana Stochel, Zofia Pawlik) brali udział w sesji jesiennej Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Niemieckiego "Weltsprachen Kinder". Konkurs organizowało wydawnictwo "Synapsa" z Łodzi. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem oraz rozwiązywania zadań o różnych strukturach gramatyczno - leksykalnych.Szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa w konkursie, a uczniowie dyplomy.

II i III miejsce w w IV Powiatowym Konkursie Czytelniczo – Językowym pn. „Magia Bożego Narodzenia / Magic of Christmas”

2019-01-08
Powiększ zdjęcie

14 grudnia 2018 roku dwóch uczniów naszej szkoły Maksymilian Bieniek oraz Krzysztof Klingenberg wzięło udział w IV Powiatowym Konkursie Czytelniczo – Językowym pn. „Magia Bożego Narodzenia / Magic of Christmas”. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z dwóch części: części czytelniczej sprawdzającej znajomość i interpretację treści książki Małgorzaty Musierowicz pt. Noelka oraz części cywilizacyjno – językowej sprawdzającej znajomość zwyczajów, tradycji i kulinariów bożonarodzeniowych Wielkiej Brytanii.

Nasi uczniowie znaleźli się w gronie laureatów. Maksymilian Bieniek zajął II miejsce ( w kategorii: uczniowie klas VI), Krzysztof Klingenberg III miejsce (w kategorii: uczniowie klas VII)!!!

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 21.12. 2018 roku w SP nr 41.

Zwycięzcom gratulujemy!!!

Uczniów do konkursu przygotowała pani Renata Foltyniewicz.

Królowa Śniegu

2019-01-08
Powiększ zdjęcie

 

20 grudnia 2018 roku społeczność naszej szkoły mogła obejrzeć adaptację znanej baśni H. Ch. Andersena pt. „Królowa Śniegu”. Przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy VI i VII przeniosło zgromadzoną widownię w baśniowy świat pełen tajemnic i magii. Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili historię Gerdy i Kaja rozdzielonych przez złą królową i towarzyszyli dziewczynce, która podjęła decyzję o odnalezieniu przyjaciela.

Baśń o sile przyjaźni i zwycięstwie dobra nad złem wprowadziła wszystkich w piękny, świąteczny nastrój. Na długo zapamiętamy role głównych postaci: Gerdy- Nicoli Kiedrzynek i Kaja- Maksymiliana Bieńka, tytułowej Królowej Śniegu- Weroniki Patysiak i Babci- Olgi Wacheckiej, ale także Młodej Rozbójniczki- Poli Patrzyk i jej dobrodusznych towarzyszy- Krzysztofa Klingenberga, Anny Fatygi i Magdaleny Kaszyńskiej. Do Krainy Zapomnienia przeniosła nas Kwietna Staruszka – Laura Sałomońska i pełen wdzięku taniec kwiatów w wykonaniu Niny Dudek, Weroniki Karczewskiej i Victorii Ptak. Postaci niosące pomoc Gerdzie: Gawron- Krystian Polaka, Księżniczka- Victoria Ptak, Książę- Marcin Całus i dzielny Renifer- Oskar Mucha również trafiły do serc naszej publiczności.

Największe wrażenie zrobiła na wszystkich scena ukazująca narodziny zła, w której mogliśmy podziwiać brawurową grę Dominika Garbaciaka, Marcela Muskały, Huberta Synoradzkiego i Jakuba Wiewióry.

Uczniowie wystąpili w nastrojowej, zimowej scenerii przygotowanej przez Panią Aldonę Smoląg. Autorki szkolnego przedstawienia: Pani Ewa Szkamruk i pani Renata Foltyniewicz były bardzo dumne ze swoich młodych aktorów.

Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor podziękowała wykonawcom i nauczycielom za przygotowanie spektaklu oraz złożyła wszystkim zgromadzonym świąteczne życzenia. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego klas młodszych i klas starszych również przyłączyli się do życzeń, obdarowując wszystkich nauczycieli drobnymi upominkami.

Wigilie klasowe

2018-12-21
Powiększ zdjęcie

Tradycyjnie w naszej szkole przed przerwą świąteczną wszystkie klasy przygotowują wigilie. W działania zaangażowani są wszyscy: uczniowie, rodzice i nauczyciele, by móc usiąść przy ustrojonym stole, na którym znajdują się zarówno tradycyjne potrawy, jak i uwielbiane przez wszystkich słodkości. Podczas uroczystości śpiewane są kolędy i pastorałki, dzielimy się opłatkiem życząc sobie radosnych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

Przedświąteczne przygotowania w klasie III

2018-12-20
Powiększ zdjęcie

Uczniowie klasy III przygotowują się do zbliżającego się wielkimi krokami Bożego Narodzenia. "Świąteczna gorączka" może jednak być całkiem miła, a nawet słodka;) Efektem wspólnej pracy są pięknie udekorowane pierniczki, które zostaną zjedzone dopiero podczas wigilii klasowej.

O naszych mistrzach w mediach!

2018-12-19

Świąteczne kolędowanie

2018-12-19
Powiększ zdjęcie

W naszej szkole, jak co roku w grudniu, odbyły się dwa konkursy: Szkolny i Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek "Kolędowanie 2018". Etap szkolny wyłonił uczestników, którzy reprezentowali naszą szkołę w Powiatowym Konkursie; z klas I - III była to Emilia Romaniewicz, z klas IV - VIII - Mateusz Dziwiński. 

18 grudnia do SP 22 przybyli reprezentanci wielu szkół z Częstochowy i Powiatu, którzy wykonywali przygotowane kolędy i pastorałki. Konkurs oceniany był w dwóch kategoriach: klasy I - III i IV - VIII, wszyscy uczestnicy zachwycali wysokim poziomem umiejętności wokalnych. Jury w składzie: Przewodniczący Grzegorz Papalski - wicedyrektor SOD w Częstochowie, Olga Jurgielewicz - pracownik SOD w Częstochowie i Barbara Żurawiecka - nauczyciel muzyki ogłosiło werdykt:

Kategoria klas I - III:

I miejsce - Szymon Kuliński z kl. I SP 17 w Częstochowie,

II miejsce - Alicja Małek z kl. II SP 19 w Częstochowie,

III miejsce - Stella Zielińska z kl. I SP 41 w Częstochowie,

wyróżnienie - Roksana Witkowicz z kl. III SP w Hucie Starej B.

Kategoria klas IV - VIII:

I miejsce - Pola Błachowicz z kl. VIII SP w Mstowie,

II miejsce - Natalia Froch z kl. VI SP w Nieradzie,

III miejsce - Anna Egeman z kl. V SP nr 13 w Częstochowie,

                  Oskar Kramarzyk z kl. VI z SP w Hucie Starej B'

wyróżnienie - Mateusz Dziwiński z V SP nr 22 w Częstochowie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a laureaci nagrody książkowe.

Dzień Wolontariusza

2018-12-19
Powiększ zdjęcie

5 grudnia szkolne koło wolontariatu pod opieką pani Renaty Foltyniewicz z okazji Dnia Wolontariusza zorganizowało mikołajkowy kiermasz słodkości. Dzielne wolontariuszki z klasy VIII: Nikola Dudek, Karolina Michalczyk i Roksana Stochel skutecznie zachęcały uczniów i nauczycieli naszej szkoły do kupna słodkich wypieków. Pieniądze ze sprzedaży ciast i ciasteczek przeznaczone zostały na przygotowanie paczek dla osób potrzebujących.

SP 22 MISTRZEM klas VI Szkolnej Ligi Rugby Tag!

2018-12-17
Powiększ zdjęcie

Ogólnopolski Finał Szkolnej Ligi Rugby Tag

11.12.2018r hala Torwar w Warszawie

Dzięki udziałowi Szkoły Podstawowej nr 22 w projekcie „Upowszechnianie sportu dzieci i młodzieży” realizowanego przez Polski Związek Rugby przy dofinansowaniu i wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki mogliśmy uczestniczyć w rozgrywkach Szkolnej Ligi Rugby Tag.

Braliśmy udział w eliminacjach miejskich, gdzie nasza klasa IV i VI awansowały do półfinału województwa śląskiego. W Rudzie Śląskiej naszymi przeciwnikami były zespoły z Bytomia, Rudy Śląskiej, Chorzowa i Świętochłowic. Nasze zespoły były bardzo skuteczne i po wygraniu wszystkich meczy awansowały do Ogólnopolskiego Finału Szkolnej Ligi Rugby Tag, który odbył się 11.12.2018r w hali Torwar w Warszawie.

W turnieju tym brały udział reprezentacje klas IV, V, VI, które zwyciężyły w poszczególnych województwach.

W klasach IV w rozgrywkach grupowych rywalizowaliśmy z zespołami z Łodzi, Gdańska, Kasinki Małej i Sochaczewa. Po zwycięstwach z zespołami z Łodzi i Sochaczewa, oraz przegraniu z Gdańskiem i Kasinką Małą zajęliśmy w grupie III miejsce, co pozwoliło nam grać o miejsca 5-8. Tam zwyciężając z Białymstokiem i ponownie z Łodzią zajęliśmy bardzo dobre V miejsce. Nasz sukces jest tym większy, że zespoły z którymi przegraliśmy w grupie zajęły odpowiednio I i II miejsce w turnieju.

Naszą szkołę reprezentowali:

Zuzanna Kokot, Daria Arciszewska, Alan Godela, Kordian Laskowski, Natan Rupik, Jakub Kiedrzynek, Filip Całusiński, Dorian Mucha

Trenerem oraz opiekunem zespołu był Adam Marczewski.

W klasach VI w rozgrywkach grupowych rywalizowaliśmy z zespołami z Łodzi, Krzeczyna Wielkiego, Dąbrowy Chełmińskiej oraz Sochaczewa.

Po przegraniu meczu z Łodzią oraz zwycięstwach z pozostałymi zespołami awansowaliśmy do półfinału walcząc o miejsca 1-4. Tam graliśmy z drużyną z Lublina pokonując ją dopiero w drugiej dogrywce 3-2. Dzięki temu zwycięstwu awansowaliśmy do finału, gdzie spotkaliśmy się z zespołem z Jarocina. Po niezwykle dramatycznym meczu i drugiej dogrywce pokonaliśmy naszych przeciwników 5-4.

Zostaliśmy MISTRZEM klas VISzkolnej Ligi Rugby Tag.

Naszą szkołę reprezentowali:

Magdalena Kaszyńska, Nicola Kiedrzynek, Natalia Klekot, Fabian Godela, Hubert Synoradzki, Jakub Wiewióra, Dominik Garbaciak, Marcel Muskała, Miłosz Kośny Trenerem oraz opiekunem zespołu był Adam Marczewski.

Dzięki wielu godzinom treningów, litrów wylanego potu oraz determinacji trenera i zawodników osiągnęliśmy nasz wymarzony sukces.

 

GRATULUJEMY!!!