Jesteś tutaj: Start

Strona główna

Artykuły

Uwaga na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A!

2018-05-25

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A  to choroba zakaźna potocznie zwana żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. Czynnikiem etiologicznym jest wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Rezerwuarem wirusa i źródłem zakażenia jest człowiek. Wirus wydalany jest z kałem.

Początek choroby jest nagły i jej przebieg zależy w dużym stopniu od wieku i stanu zdrowia osoby zakażonej. Symptomy choroby to głównie objawy grypopodobne i dyspeptyczne (zmęczenie, gorączka, bóle brzucha, brak apetytu, mdłości, wymioty) oraz zażółcenie skóry. Żółtaczka utrzymuje się od jednego do kilku tygodni, towarzyszy jej powiększenie wątroby. Leczenie swoiste nie istnieje. Powrót do zdrowia najczęściej następuje w okresie 3 – 6 miesięcy od czasu wystąpienia objawów. Przebieg zakażenia u małych dzieci w ponad 90% jest bezobjawowy.

Drogi szerzenia:

  • głównie drogą pokarmową poprzez spożycie skażonych produktów żywnościowych zwłaszcza nieumytych warzyw i owoców oraz skażonej wody,
  • kontakt bezpośredni z osobą zakażoną np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte ręce po wyjściu z toalety,
  • kontakty seksualne

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom wirusowego zapalenia wątroby typu A jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków.

Skuteczną formą zapobiegania są również szczepienia ochronne przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, które zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zaleca się:

  • osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A;
  • osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących do tego celu;
  • dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

Wiosenne kanapki

2018-05-23
Powiększ zdjęcie

 

W ramach programu "Trzymaj Formę" w dniu 18 maja 2018r. odbył się "Dzień nowalijek", podczas którego uczniowie klas I i II przygotowali przepyszne i zdrowe kanapki. Własnoręcznie wykonany posiłek (pełen witamin:)) smakował doskonale!

IV Turniej Częstochowskiej Ligi Rugby Tag

2018-05-21
Powiększ zdjęcie

 

IV Turniej Częstochowskiej Ligi Rugby Tag
Klas IV-VI oraz klas VII / II, III Gimnazjum

W dniu 21.05 2018r na stadionie CKS Budowlani odbył się ostatni IV Turniej Częstochowskiej Ligi Rugby Tag.
Uczestnicząca w nim reprezentacja klas IV-VI osiągnęła wyniki:

SP 22 – SP 29 10 – 1
SP 22 – SP 27 4 – 6
SP 22 – SP 52 5 – 2

Klasyfikacja turnieju
1. SP22 - 7 pkt.
2. SP52 - 5 pkt.
3. SP27 - 3 pkt.
4. SP29 - 1 pkt.

Dzięki zwycięstwu w każdym z czterech turniejów nasza reprezentacja zajęła I miejsce w klasyfikacji końcowej.
Końcowa klasyfikacja Częstochowskiej Ligi Rugby kl. IV-VI (po IV Turniejach)
1. SP22 - 7+7+12+7 = 33 pkt.
2. SP52 - 5+5+7+5 = 22 pkt.
3. SP27 - 3+3+5+3 = 14 pkt.
4. SP29 - 0+1+3+1 = 5 pkt.
5. SP46 - 1+0+0+0 = 1 pkt.
6. SP33 - 0+0+1+0 = 1 pkt.
Reprezentacja klasy VII grając przeciwko II, III klasie Gimnazjum osiągnęła wyniki:
- mecze grupy A
SP22 – SP27 9-4
SP22 – SP16 9-4
- półfinały
SP22 – SP21 6-5
- finał
SP22 – SP48 4-7

Klasyfikacja turnieju
1. SP48 - 14 pkt.
2. SP22 - 9 pkt.
3. SP21 - 7 pkt.
4. SP27 - 5 pkt.
5. SP16 - 3 pkt.
6. SP52 - 1 pkt.

Końcowa klasyfikacja Częstochowskiej Ligi Rugby kl. VII / II,III Gimnazjum (po IV Turniejach)
1. SP27 - 14+14+12+5 = 45 pkt.
2. SP48 - 9+9+7+14 = 39 pkt.
3. SP22 - 5+7+1+9 = 22 pkt.
4. SP52 - 7+5+3+1 = 16 pkt.
5. SP21 - 3+3+0+7 = 13 pkt.
6. SP16 - 1+1+5+3 = 10 pkt.

Naszą szkołę reprezentowali:
Klasa VII
Julia Synoradzka , Oskar Zalewski , Dastin Foltyn , Karolina Michalczyk ,
Mariusz Heliński, Wiktoria Zowczak,
Klasa VI
Anna Fatyga , Maksymilian Sirek , Dominik Pichliński,
Klasa V
Hubert Synoradzki , Jakub Wiewióra , Fabian Godela, Magdalena Kaszyńska, Weronika Karczewska, Nicola Kiedrzynek, Natalia Klekot, Marcel Muskała, Dominik Garbaciak, Maksymilian Bieniek,
Klasa IV
Kacper Gładysz, Miłosz Kośny

Opiekunem zespołu był Adam Marczewski

GRATULUJEMY!!!

Święto książki - zajęcia z MP nr 17

2018-05-16
Powiększ zdjęcie

W środę 16 maja gościliśmy w naszej szkole dzieci z MP nr 17  w Częstochowie. Było to kolejne spotkanie integracyjne w ramach "Paszportu Przedszkolaka". Tym razem uczniowie klasy I razem z przedszkolakami z zapałem robili zakładki do książek. Efekty pracy były zachwycające! Ponadto dzieci obejrzały prezentację multimedią pt. "Zasady korzystania z książek". Organizatorkami spotkania były panie: Beata Chatys i Aldona Smoląg.

Zajęcia z doradztwa zawodowego

2018-05-11
Powiększ zdjęcie

W piątek 11.05.18r. odbyło się spotkanie uczniów kl. VII z p. Agatą Trzepizur-Korn z CKU w Częstochowie w ramach zajęć z doradztwa zawodowego. Podczas spotkania nasi uczniowie mogli poznać, między innymi, kolejne etapy kształcenia, barometr zawodów 2018 dla powiatu częstochowskiego i miasta Częstochowa.

W baśniowym świecie Andersena

2018-05-09
Powiększ zdjęcie

9 maja w naszej szkole odbył się Międzyszkolny konkurs czytelniczy „W baśniowym świecie Andersena” przeznaczony dla uczniów klas młodszych częstochowskich szkół. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli uczniowie: SP 1, SP 12, SP 47 i SP 48, którzy – wraz z trzecioklasistami z SP 22 – rywalizowali w siedmiu zróżnicowanych zadaniach konkursowych, dotyczących baśni H. CH. Andersena. Turniej przebiegał w miłej atmosferze, a wykonywane przez uczestników zadania przyniosły wiele frajdy. Ogłoszenie wyników rywalizacji poprzedziła przedstawiona przez organizatorkę, panią Brygidę Puczyńską prezentacja dotycząca postaci słynnego baśniopisarza. A oto wyniki konkursu:

I miejsce – drużyna składająca się z uczniów klasy III Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie (skład: Julia Olczyk, Zuzanna Pacuda i Natan Basiak),

II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Częstochowie (skład: Natalia Karczewska, Julia Milejska i Mateusz Kubiak),

III miejsce - drużyna składająca się z uczniów klasy II Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie (skład: Patrycja Czarnecka, Hanna Strach i Mikołaj Klimczak).

Wygranym - gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy:)

 

Lekcja historii na Złotej Górze

2018-05-09
Powiększ zdjęcie
W środę 9 maja delegacje klasy V, VI i VII wraz nauczycielem historii p. Adamem Dłużniakiem udały się na Złotą Górę. Tam przy pomniku poświęconym jeńcom okresu II wojny światowej odbył się wykład na temat historii tego mało znanego częstochowianom obiektu. Zapalono też symboliczny znicz. W tym miejscu w latach 1941-1944 istniał niemiecki obóz dla jeńców sowieckich, z których prawdopodobnie kilkanaście tysięcy poniosło śmierć, głównie w wyniku głodu i chorób.

Uczennice klasy III nagrodzone w konkursie recytatorskim

2018-04-25
Powiększ zdjęcie

Z radością informujemy,że w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Na jurajskim szlaku", który odbył się w SP 33 uczennic klasy III - Weronika Markowska zajęła I miejsce za recytację wiersza "Olsztyn", a Julia Lubczyńska (także z klasy III) - wyróżnienie za prezentację wiersza "Mirów". Opiekunem dziewczynek jest pani Brygida Puczyńska.

GRATULACJE!

Warsztaty Europejskie

2018-04-25
Powiększ zdjęcie

25 kwietnia w naszej szkole odbyły się Warsztaty Europejskie, w których wzięli udział uczniowie klas: IV, V, VI i VII. Wydarzenie rozpoczęło się prezentacja filmu na temat Parlamentu Europejskiego i procesów integracji Unii Europejskiej. Następnie dzieci pracowały w grupach, rozwiązując ćwiczenia z czterech stacji zadaniowych. Pierwsza stacja polegała na prawidłowym przyporządkowaniu flag do państw UE, druga - przyporządkowaniu stolic do państwa UE, trzecia - wypełnieniu testu wiedzy, natomiast czwarta na przyporządkowaniu charakterystycznych przedmiotów do różnych krajów.

Po zakończonych warsztatach ich organizator - pani Monika Krętuś wręczyła uczestnikom dyplomy oraz upominki ufundowane przez firmę TAURON - oddział w Częstochowie.

IX Parada Postaci Literackich

2018-04-24
Powiększ zdjęcie

24 kwietnia 2018r. uczniowie klasy III wraz z wychowawcą p. Brygidą Puczyńską wzięli udział w IX Paradzie Postaci Literackich. Projekt przygotowany został w związku z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przez Sekcję Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie przy udziale Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN "WOM" w Częstochowie, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta oraz Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie.

Uczniowie naszej szkoły, podobnie jak pozostali uczestnicy parady, maszerowali głównym traktem miasta III Aleją NMP, obejrzeli inscenizację o książce w wykonaniu uczniów SP 53 oraz zaprezentowali stroje ulubionych postaci literackich: Kopciuszka, Królewicza z "Kopciuszka" i Pirata z "Piotrusia Pana".

Za prezentację stroju Królewicza -Tomek Nykiel zajął I miejsce!