Biblioteka szkolna
mgr Monika Wąsińska
Poniedziałek 8.00 - 14.00
Czwartek 8.00 - 11.00
Piątek 8.00 - 14.00
Po co nam książka?
Odpowiedź TUTAJ
STRONY PRZYDATNE PODCZAS NAUKI W DOMU:
Materiały edukacyjne – polecane przez MEN platformy, strony i serwisy internetowe, które stanowią wsparcie w procesie kształcenia na odległość:
- Epodreczniki.pl
- Portal wiedzy dla nauczycieli
- Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
- Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
- Portal lektury.gov.pl
- Strona Centrum Nauki Kopernik
- Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
- Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
- Serwis Ninateka
- Serwis Muzykoteka Szkolna
- Biblioteka Cyfrowa Polona
- Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
- Serwis Telewizji Polskiej
- Serwis Polskie Radio Dzieciom
Szczegółowe informacje: https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna
DLA ÓSMOKLASISTÓW
Oręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie opublikowała zadania powtórkowe dla uczniów klasy VIII.
Każdy taki zestaw zadań składa się z:
zadań z języka polskiego zorganizowanych wg lektur obowiązkowych w klasie VII-VIII
zadań z matematyki zorganizowanych wg kolejnych wymagań szczegółowych podstawy programowej
zadań z języka angielskiego – zorganizowanych wg umiejętności.
Link do strony: http://www.oke.jaworzno.pl
Inne propozycje:
Pasma edukacyjne TVP, TVP ABC i TVP Kultura
Od poniedziałku, 16 marca br. TVP, TVP ABC oraz TVP Kultura rozpoczynają emisję specjalnych pasm edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Oferta zawiera nie tylko filmy fabularne, dokumentalne, propozycje publicystyczne, ale również produkcje Teatru Telewizji, dostosowane do podstawy programowej.
Specjalne kolekcje dla dzieci i młodzieży na TVP Vod
Dodatkowym działaniem podjętym przez Telewizję Polską jest udostępnienie w paśmie TVP Vod czterech specjalnych kolekcji zawierających materiały podzielone na kategorie dostosowane zarówno do najmłodszych, jak i starszych uczniów.
Kolekcja dla dzieci „To się nie nudzi” – bajki, filmy familijne, programy rozrywkowe, archiwalne seriale i spektakle dla młodych widzów
Kolekcja z dziedziny kultury „Kulturalny rock szkolny” – magazyny i programy kulturalne, filmy i seriale dokumentalne, filmy i seriale fabularne oraz koncerty polskich i światowych artystów
Kolekcja z dziedziny historii „Lekcja Historii” – programy telewizyjne, filmy i serie dokumentalne, filmy i seriale fabularne, archiwalne i historyczne, Teatry Telewizji
Kolekcja „Lektury na ekranie" – filmowe i serialowe ekranizacje lektur szkolnych oraz filmy dokumentalne o autorach z kanonu lektur.
Czytanie on-line
Biblioteki cyfrowe, archiwa i wirtualne muzea – to miejsca, które są dostępne przez całą dobę! Tak samo z bazami danych czy bezpłatnymi prenumeratami czasopism. Co zrobić? Przygotuj serię postów na Facebooka z ciekawostkami lub z poleceniami interesujących tytułów.
STRONY, Z KTÓRYCH WARTO KORZYTAĆ
To portale internetowe zawierające większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.
WYDAWNICTWA EDUKACYJNE
https://www.nowaera.pl/naukazdalna
https://operon.pl/edukacjazdalna
https://gwo.pl/strony/3093/seo_link:platforma-gwo-do-nauki-z-domu
Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej – https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1
Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.
Serwis IPN Przystanek historia https://przystanekhistoria.pl
Przystanek historia.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanek historia.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych. Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.
Serwis Ninateka – https://ninateka.pl/
To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. Łączniew serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.
Serwis Muzykoteka Szkolna http://www.muzykotekaszkolna.pl/
Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa –Instytut Audiowizualny. W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub –po zarejestrowaniu –w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego
Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji www.bc.ore.edu.pl
Biblioteka Cyfrowa ORE gromadzi i udostępnia materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka. Obecnie oferuje 960 tytułów książek i czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową.
Biblioteka Cyfrowa Polona www.polona.pl
Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji. W Poloniemożna znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne –pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.
Khan Academy https://pl.khanacademy.org/
Oferuje praktyczne ćwiczenia, filmy instruktażowe i panel indywidualnych planów nauczania, który daje uczniom możliwość pracy we własnym tempie, w i poza klasą. Zasoby z zakresu matematyki, nauk ścisłych, programowania komputerów, historii, i ekonomii.
Pi-stacja https://pistacja.tv/
Darmowe wideolekcje z matematyki. Na stronie głównej istnieje możliwość wyszukiwania materiałów po poziomie edukacyjnym.
Quizlet http://quizlet.com/
Darmowa platforma do tworzenia fiszek online. Tworzymy własne fiszki lub wykorzystujemy gotowe. Bardzo przydatne narzędzie do nauki słówek.
Wszechnica https://wszechnica.org.pl/
Ogólnodostępna baza wykładów, debat i wywiadów o tematyce popularnonaukowej, społecznej i politycznej do obejrzenia i wysłuchania online
BBC Learn English https://www.youtube.com/user/bbclearningenglish
Materiały do nauki języka angielskiego na wielu poziomach zaawansowania, przygotowane przez telewizję BBC. Zawierają gramatykę, słownictwo angielskie praktyczne, itp. Materiały umieszczone są w kanale serwisu Youtube.
Uniwersytet Dzieci https://www.youtube.com/channel/UCqkcIxFQInAHjsE-Rv8WoFA
Kanał You Tube Fundacji Uniwersytet dzieci, która uczy we współpracy z naukowcami uczelni wyższych.
Pan Belfer https://www.youtube.com/channel/UCfYPjDbhT01HYwvCIC29tVg
Kanał na You Tube dotyczący chemii.
Pasja Informatyki – https://www.youtube.com/channel/UCzn6vAfspIcagLax1fck_jw
Kanał na You Tube dotyczący informatyki.
Kurzgesagt https://www.youtube.com/user/Kurzgesagt
Kanał na You Tube dotyczący problemów naukowych, społecznych i filozoficznych.
TEDed https://ed.ted.com/
Popularnonaukowy kanał na You Tube.
Matzoo https://www.matzoo.pl/
Matematyka dla poszczególnych klas.
Artykuły
Co to jest EKSLIBRIS?
Zapraszam do zapoznania się z prezentacją pt. EKSLIBRIS (EX LIBRIS):
https://sway.office.com/Vd3kH0ARezlyOLMT?ref=Link
Czytaj więcej o: Co to jest EKSLIBRIS?Harmonogram zwrotu podręczników i książek do biblioteki - czerwiec 2020
Klasa |
Data zwrotu |
Godziny zwrotu |
I |
8 czerwca 2020 |
14.30 – 16.30 |
II |
9 czerwca 2020 |
14.30 – 16.30 |
III |
10 czerwca 2020 |
14.30 – 16.30 |
IV |
15 czerwca 2020 |
8.00-10.00 |
V |
15 czerwca 2020 |
10.00-12.00 |
VI |
15 czerwca 2020 |
12.00 – 14.00 |
VII |
19 czerwca 2020 |
10.00-12.00 |
VIII |
19 czerwca 2020 |
12.00-14.00 |
Ewentualne zapytania o książki, ustalenie terminu wizyty w szkole (innego niż wyznaczony harmonogram zwrotów podręczników i książek przekazany przez wychowawcę) lub wyjaśnienia spraw dotyczących wypożyczeń i zwrotów należy kierować na adres e-mail: sp22.monikawasinska@gmail.com lub poprzez dziennik elektroniczny nauczyciela bibliotekarza.
Czytaj więcej o: Harmonogram zwrotu podręczników i książek do biblioteki - czerwiec 2020
Kolejny, ciekawy audiobook - „Czy wojna jest dla dziewczyn” Paweł Beręsewicz
Po raz kolejny Muzeum Powstania Warszawskiego udostępnia słuchaczom książkę wydaną we spółpracy z Wydawnictwem Literatura - lekturę dla uczniów klas I-III.
Tym razem jest to książka autorstwa Pawła Beręsewicza "Czy wojna jest dla dziewczyn", czyta: Joanna Pach-Żbikowska:
https://www.youtube.com/watch?v=-5wyRp5LAQA
Czytaj więcej o: Kolejny, ciekawy audiobook - „Czy wojna jest dla dziewczyn” Paweł BeręsewiczMuzeum Powstania Warszawskiego udostępnia "Asiunię"
Zachęcam do wysłuchania audiobooka "Asiunia" Joanny Papuzińskiej wydanego i udostępnionego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Książka jest lekturą w klasach I - III.
https://www.youtube.com/watch?v=0ZE2gnkkhB8
Czytaj więcej o: Muzeum Powstania Warszawskiego udostępnia "Asiunię"
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji chętni uczniowie wykonali prace plastyczne - rysunki lub zdjęcia, których tematem była książka, natomista uczniowie klasy V postanowili zaprezentować się z ulubionymi dziełami literackimi. Powstały dwie kategorie prac promujących czytelnictwo - plastyczne o teamtyce "Książka moimi oczami" - wykonane przez Radosława Garbaciaka (kl. III), Tatianę Jeleń (kl. VI), Krzysztofa Klingenberga (kl. VIII) i Julię Piątek (kl. V) oraz zdjęcia czytelników z klasy V. Wszystkim autorom prac serdecznie dziękujemy!
Zachęcamy do obejrzenia wszystkich prac:)
Czytaj więcej o: Światowy Dzień Książki i Praw AutorskichDzień Poezji
Z okazji Dnia Poezji uczniowie kas młodszych uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych zatytułowanych: „Jak zostać poetą?” Odpowiedzi na to pytanie dzieci poszukiwały na podstawie wysłuchanych fragmentów książki „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą" autorstwa Agnieszki Frączek.
Jak się okazuje - kluczem do sukcesu poetyckiego jest FANTAZJA, która stała się tematem prac plastycznych wykonywanych przez uczniów w kilkuosobowych grupach:)
Czytaj więcej o: Dzień PoezjiOgólnopolski Dzień Pluszowego Misia
25 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy pierwszej wspólnie świętowali Światowy Dzień Pluszowego Misia. Naszą szkołę odwiedziły wolontariuszki - uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Częstochowie, aby z okazji tego święta przeczytać młodszym koleżankom i kolegom książki o przygodach Misia Paddingtona i wierszyki na temat pluszowych maskotek. Po głośnym czytaniu, dzieci przygotowały prezenty dla swoich pluszaków – zakładki do książek. Nie obyło się również bez tańców i zabaw muzycznych oraz słodkiego „co nieco”. Za wzorową postawę mali słuchacze misiowych opowieści otrzymali w nagrodę medale wykonane przez panią Renatę Goniwiechę.
Szkolny Konkurs Recytatorski "Bądźmy bezpieczni"
7 października 2016 roku biblioteka włączyła się w działania związane z organizacją Szkolnego Konkursu Recytatorskiego "Bądźmy bezpieczni" dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I – III. Do konkursu zgłosiło się 12 uczestników. Dzieci ocenianie były w dwóch grupach wiekowych. Jury wyłoniło laureatów:
Dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I:
I miejsce: Jakub Kiedrzynek, kl. I
II miejsce: Julia Walnik, oddz. przedszkolny
III miejsce: Natasza Borkowska, oddz. przedszkolny,
Weronika Chobot, kl. I.
Dzieci z klas II-III:
I miejsce: Tatiana Jeleń, kl. III,
II miejsce: Julia Lubczyńska, kl. II
III miejsce: Zuzanna Kokot, kl. III.
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody, a pozostali uczestnicy dyplomy.
Czytaj więcej o: Szkolny Konkurs Recytatorski "Bądźmy bezpieczni"Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września w Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, swięto dzięki któremu przypominać można o zaletach czytania. Dzięki czytaniu - temu głośnemu i temu cichemu również - rozwijamy słownictwo, pobudzamy do działania wyobraźnię, rozwijamu myślenie i zdobywamy nowa wiedzę. A głośne czytanie dodatkowo pogłebia więź między czytającym a słuchaczem.
W ramach tego święta p. Monika Wąsińska - nauczyciel bibliotekarz odwiedziła oddział przedszkolny, któremu przeczytała książkę Rokszany Jędrzejewskej - Wróbel "Księżniczka" (książka dostępna w bibliotece szkolnej dzięki projektowi "Książki Naszych Marzeń"). Opowieści przysłuchiwali sie nasi przedszkolacy wraz z własnoręcznie wykonanymi wiewiórkami:)
Czytaj więcej o: Ogólnopolski Dzień Głośnego CzytaniaSzkolny Konkurs Wiedzy o Książce 2016

Pliki do pobrania
Plan pracy biblioteki SP22.pdf (258.50 KB)
Upowszechnianie czytelnictwa.pdf (342.37 KB)