Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

Artykuły

151. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

2018-12-05
Powiększ zdjęcie

5 grudnia 2018 r. uczennice naszej szkoły: Pola Patrzyk i Liliana Komorowska pod opieką pani Marioli Plasyk wzięły udział w obchodach 151. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. W programie uroczystości  odśpiewano hymn państwowy, odsłonięto pamiątkową tablicę  na budynku Ratusza Miejskiego „Częstochowa dla Niepodległej”, odbyło się ślubowanie Korpusu Kadetów Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie i Szkoły Podstawowej nr 19 w Częstochowie oraz złożono kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Organizatorami wydarzenia był Urząd Miasta Częstochowy, Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Towarzystwo Przyjaciół Józefa Piłsudskiego  Oddział w Częstochowie, Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Częstochowie oraz Szkoła Podstawowa nr 19 im. J. Tuwima w Częstochowie.

Czytaj więcej o: 151. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

Uczniowie SP 22 podczas uroczystości z okazji Dnia Seniora

2018-11-23


23 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły: Julia Lubczyńska (kl. IV) i Mateusz Dziwiński (kl. V) uświetnili wyśpiewanymi przez siebie pieśniami patriotycznymi uroczyste spotkanie Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Częstochowie. Uroczystość zorganizowana z okazji Dnia Seniora, ze względu na 100-letnią roczną odzyskania niepodległości przez Polskę, miała charakter szczególnie dostojny.
Wszystkim seniorom życzymy uśmiechu, zdrowia fizycznego i duchowego i stu lat!

Czytaj więcej o: Uczniowie SP 22 podczas uroczystości z okazji Dnia Seniora

Lekcja bezpieczeństwa

2018-12-11
Powiększ zdjęcie

11 grudnia uczniowie klas młodszych uczestniczyli w lekcji przeprowadzonej przez Policjantkę. Podczas zajęć dzieciom przypomniano zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać.

Czytaj więcej o: Lekcja bezpieczeństwa

Kawiarenka Patriotyczna. Częstochowy drogi do niepodległości

2018-11-27
Powiększ zdjęcie

 

          27 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Małą Ojczyznę „Kawiarenka patriotyczna. Częstochowy drogi do niepodległości”. Spotkanie miało przypomnieć nie tylko historyczne wydarzenia z roku 1918, ale także przywołać atmosferę tamtych lat. Przybyłych Gości powitała     Pani Dyrektor Agnieszka Kałużna.  Przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku, w wystylizowanym na ówczesne czasy wnętrzu sali multimedialnej, zgromadzeni widzowie wysłuchali przygotowanej przez uczniów klasy VI Maksymiliana Bieńka i Stanisława Słońca opowieści ilustrowanej pokazem multimedialnym o kształtowaniu się niepodległości w naszym mieście. Przypomniano także udział naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji śpiewania Hymnu Państwowego poprzez zaprezentowanie filmu ilustrującego te chwile.         Postacią pierwszoplanową był Marszałek Józef Piłsudski, w rolę którego wcielił się uczeń klasy VII Kacper Kuban. Przypomniał on słowa odezwy Marszałka do obywateli Państwa Polskiego oraz depeszę do szefów mocarstw notyfikującą powstanie niepodległego Państwa Polskiego z listopada 1918 roku. Spotkaniu towarzyszył pełen emocji montaż literacko-muzyczny w wykonaniu uczniów z klas I, II, III i IV:  Zuzanny Pindych, Oliwiera Rumowskiego, Emilii Romaniewicz, Natalii Malczewskiej, Oskara Skaszczyka, Juli Lubczyńskiej, Agaty Kasprzak, Mateusza Dziwińskiego przygotowanych pod okiem nauczycieli, Pań: Brygidy Puszczyńskiej, Beaty Chatys, Patrycji Szczypior, Anny Kasprzak, Moniki Rozpondek i Ewy Stolarczyk.  Całość uświetnił występ gościa specjalnego - Joanny Rokseli.

          Szczególnym wydarzeniem była prapremiera filmu dokumentalnego Pana Krzysztofa Kasprzaka „Częstochowa lata 1918-1939 – od wojny do wojny”, do którego scenariusz napisał Pan Zbisław Janikowski, montaż wykonał Pan Robert Nawrot. Po projekcji widownia miała możliwość dyskusji z autorami, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Wśród obecnych gości byli także: Jolanta Urbańska - Radna Miasta Częstochowy, Anna Bielecka - Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska z córką Beatą Bielecką, przedstawicie Związku Harcerstwa Polskiego, przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Represjonowanych przez III Rzeszę Oddział w Częstochowie, przedstawiciel Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uczniowie naszej szkoły i ich rodzice.

          Wieczór spędzony w patriotycznej kawiarence był czasem wzruszeń, refleksji i zadumy nad chwilami historii, które po latach okazują się być warte ocalenia od zapomnienia.

 

 

Czytaj więcej o: Kawiarenka Patriotyczna. Częstochowy drogi do niepodległości

VI edycja Tygodnia Konstytucyjnego

2018-11-22
Powiększ zdjęcie

Już po raz VI w Polsce zorganizowano Tydzień Konstytucyjny – wydarzenie, które odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. W ramach tego wydarzenia 22 listopada 2018 r. odwiedzili naszą szkołę  Sędzina Sądu Rejonowego w Częstochowie - Małgorzata Brzózka - Chamala oraz Prokurator Prokuratury Okręgowej w Częstochowie - Robert Wypych. Prawnicy przeprowadzili lekcję dotyczącą znaczenia Konstytucji w życiu obywateli. Uczniowie klas VII i VIII wiele usłyszeli o praktycznym wymiarze obowiązywania Konstytucji. Zaproszeni przez panią Monikę Rozpondek goście w przystępny i interesujący sposób pokazali, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas.

Czytaj więcej o: VI edycja Tygodnia Konstytucyjnego

Mikołajki na sportowo i wesoło 2018

2018-12-05
Powiększ zdjęcie

5 grudnia 2018 r. odbyła się w naszej szkole cykliczna impreza integracyjna z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 17 w Częstochowie "Mikołajki na sportowo i wesoło". Podczas wydarzenia dzieci wzięły udział w zabawowych konkurencjach sportowych: sanki św. Mikołaja, przerzucanie worków z komina do komina, slalom między znakami drogowymi. Na koniec zabawy zawodnicy mieli za zadanie ułożyć puzzle świąteczne, które tworzyły wzór pierniczków. Oczywiście nie zapomniał o nas św. Mikołaj, który wszystkich obdarował słodkimi upominkami. Każda grupa otrzymała dodatkowo prezent ufundowany przez WORD.

Czytaj więcej o: Mikołajki na sportowo i wesoło 2018

Jasne, że choinka!

2018-12-07
Powiększ zdjęcie

Uczniowie z klas młodszych z naszej szkoły 7 grudnia, wraz z innymi dzieciakami z częstochowskich szkół i przedszkoli, ubierali choinkę na Starym Rynku. Impreza odbywała się w ramach akcji "Jasne, że Święty Mikołaj" pod honorowym patronatem Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. Na zakończenie wydarzenia dzieci otrzymały choinki świąteczne, które ozdobią ich klasy;)

Czytaj więcej o: Jasne, że choinka!

Zabawy andrzejkowe z przedszkolakami

2018-11-30
Powiększ zdjęcie

Uczniowie klasy III wraz z wychowawcą p. Patrycją Szczypior gościli przedszkolaki z MP nr 17 w Częstochowie. Tym razem tematem spotkania integracyjnego w ramach "Paszportu Przedszkolaka" były wróżby i zabawy andrzejkowe:)

Czytaj więcej o: Zabawy andrzejkowe z przedszkolakami

Przedstawienie patriotyczne w MP nr 17

2018-11-26

23 listopada 2018 r. uczniowie klasy pierwszej i drugiej wraz z wychowawcami – p. Brygidą Puczyńską i Beatą Chatys, udali się do MP nr 17 w Częstochowie na przedstawienie patriotyczne „Kto Ty jesteś?”. Podczas uroczystości przedszkolaki pięknie prezentowały swoje wokalne recytatorskie umiejętności, przypominając o wartościach nawiązujących do 100-lecia Odzyskania przez Polską Niepodległości. Podczas finału przedstawienia wszyscy wspólnie odśpiewali cztery zwrotki Hymnu Narodowego.

 

Czytaj więcej o: Przedstawienie patriotyczne w MP nr 17

Międzyszkolnku Konkurs Wokalny "Jesień wokół nas"

2018-11-21

 

21 listopada w naszej szkole gościliśmy wielu młodych i utalentowanych wokalistów z częstochowskich szkół.

Uczniowie klas młodszych (I – III) uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkursie Wokalnym, którego tematem była trwająca pora roku – jesień. Występy młodych reprezentantów wielu placówek (konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem) były na wysokim poziomie, a barwne stroje i wesołe teksty piosenek potwierdziły tezę, że jesień to niezwykła, piękna pora roku.

Wyniki konkursu:

UCZNIOWIE KLAS I:

I miejsce – Filip Mroczek - SP nr 13,

II miejsce – Wiktoria Wilk - ZSP nr 33,

III miejsce – Julia Szczypior - SP nr 53.

UCZNIOWIE KLAS II I III:

I miejsce – Dawid Nabiałek - SP nr 19,

II miejsce – Patrycja Swodczyk - SP nr 29,

III miejsce – Julia Włodarczyk - SP nr 38.

Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy wygranym, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów!

 

Czytaj więcej o: Międzyszkolnku Konkurs Wokalny "Jesień wokół nas"