Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

Artykuły

Wspaniałych ferii zimowych!

2020-01-12

Bezpieczne ferie zimowe 2020

2020-01-11

Życzymy, aby rozpoczynające się frerie zimowe były czasem bezpiecznym! Dlatego zachęcamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stornie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach:

http://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/bezpieczne-wakacje-ferie/bezpieczne-ferie

Na stronie znajdują się m. in. informacje na temat, jak zadbać, aby wypoczynek był bezpieczny oraz jak uniknąć zimowych zagrożeń.

Czytaj więcej o: Bezpieczne ferie zimowe 2020

Wizyta niemieckich nauczycieli z Bambergu

2020-01-10
Powiększ zdjęcie

 

7 stycznia 2020 r. Szkoła Podstawowa nr 22 w Częstochowie gościła niemieckich nauczycieli z Bambergu. Wizyta była jednym z szeregu działań związanych z wieloletnią współpracą Urzędu Miasta Częstochowy i Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie z Dientzenhofer – Gymnasium Bamberg. Poza nauczycielami z Niemiec, w naszej szkole obecni byli również: Ryszard Stefaniak, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy, Grzegorz Papalski, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy i Zbigniew Janus, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie.

Podczas wizyty zaproszeni goście wysłuchali piosenek ludowych w rockowej, gitarowej aranżacji panów Dawida Kuli i Ryszarda Kuli zasiewanych przez uczniów i nauczycieli szkoły, wzięli udział w pokazie mistrzów Polski w rugby, czyli oczywiście uczniów naszej szkoły, a także sami włączyli się w ćwiczenia poprowadzone przez trenera pana Adama Marczewskiego, tym samym poznając tajniki tego sportu oraz zostali zapoznani z historią SP nr 22, oglądając teatr cieni w tłumaczeniu pani Ewy Kozłowskiej, doradcy języka niemieckiego z SOD w Częstochowie i nauczycielki języka niemieckiego - pani Anety Włodek.

 

Czytaj więcej o: Wizyta niemieckich nauczycieli z Bambergu

Wesołych Świąt i szczęliwego Nowego 2020 Roku!

2019-12-21

Święta tuż, tuż

2019-12-20
Powiększ zdjęcie

20 grudnia 2019 r. w SP 22 poczuliśmy magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia obyły się tradycyjne spotkania opłatkowe, a w centrum multimedialnym uczniowie klas I - III zaprezentowali przygotowane jasełka, przedstawienie bożonarodzeniowe, które przypomniało historię biblijną łącząc elementy teatralne, muzyczne, a nawet taneczne.

Podczas spotkania pani dyrektor Agnieszka Kałużna złożyła świąteczne życzenia i noworoczne całej społeczności szkolnej. Życzenia udanych Świąt i pomyślnego Nowego Roku skierowały do nauczycieli, pracowników, rodziców i uczniów reprezentantki Samorządu Uczniowskiego – Nikola Kiedrzynek i Pola Patrzyk.

Ostatnie spotkanie przed przerwą świąteczna było również doskonałą okazją na nagrodzenie naszych wspaniałych sportowców, którzy po raz drugi zdobyli mistrzostwo Polski w Ogólnopolskim Finale Szkolnej Ligi Rugby Tag!

Czytaj więcej o: Święta tuż, tuż

Jubileusz 90-lecia szkoły

2019-12-13
Powiększ zdjęcie

 

W bieżącym roku Szkoła Podstawowa nr 22 im. G. Narutowicza w Częstochowie obchodzi 90-lecie istnienia. Swój jubileusz placówka świętowała 10 grudnia 2019 r. Uroczystość odbyła się w niepowtarzalnej atmosferze wspomnień, podziękowań i życzeń.

Podczas uroczystości bogata w niezwykłe wydarzenia historia szkoły została przypomniana w sposób niekonwencjonalny, poprzez teatr cieni. Spektakl były wspomnieniem historycznych faktów wydobytych ze szkolnych kronik, w tym losów sztandaru szkoły zaginionego podczas II wojny światowej i cudownie odnalezionego w 1994 roku w Budapeszcie, tragicznych wspomnień związanych z budynkiem przy ul. Żabiej podczas wojny, a także upamiętnieniem ludzi, którzy budowali wizerunek szkoły.

W drugiej części spotkania chór, w skład którego wchodzą uczniowie i nauczyciele szkoły, zaśpiewał piosenki ludowe w rockowej, gitarowej aranżacji panów Dawida Kuli i Ryszarda Kuli (taty i dziadka uczennicy szkoły). Prezentowane melodie i teksty nawiązywały do wartości związanych z tradycją i tożsamością narodową, a współczesna oprawa instrumentalna wprowadzała zgromadzoną publiczność w radosny nastrój.

Po części artystycznej przyszedł czas na miłe słowa od zaproszonych gości. Dyrektor Szkoły Agnieszka Kałużna otrzymała pamiątkowe grawertony od Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka i Przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Niesmacznego, który został przekazany przez Ryszarda Stefaniaka Zastępcę Prezydenta Miasta Częstochowy i Dariusza Kapinosa Przewodniczącego Komisji Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, a także od Śląskiego Kuratora Oświaty Urszuli Bauer, złożony na ręce pani Dyrektor przez Alicję Janowską Dyrektora Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Społeczność szkolna otrzymała wiele pamiątkowych upominków, usłyszała moc ciepłych słów i mnóstwo życzeń kolejnych lat rozwoju i sukcesów. Przedstawiciele rodziców, uczniów i nauczycieli podziękowali pani Dyrektor Agnieszce Kałużnej za tworzenie atmosfery sprzyjającej działaniu i budowaniu pozytywnego wizerunku Szkoły Podstawowej nr 22 w Częstochowie.

Jubileusz zakończono wystawą zdjęć prezentujących ważne wydarzenia z długiej historii szkoły.

Swoją obecnością uroczystość zaszczycili:
Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy – Ryszard Stefaniak, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty – Alicja Janowska, Radna Miasta Częstochowy – Małgorzata Iżyńska, Przewodniczący Komisji Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy – Dariusz Kapinos, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM Częstochowy – Adrian Starońka, Kierownik Wydziału Inwestycji Zamówień Publicznych UM Częstochowy – Aleksander Sałacki, Dyrektor Biura Finansów Oświaty UM Częstochowy - Katarzyna Rembisz, Inspektor Wydziału Edukacji UM Częstochowy - Agnieszka Banasik, Wicedyrektor ds. zarządzania w oświacie SOD w Częstochowie – Aleksandra Łebek – Jurgielewicz, Dyrektor Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych – Elżbieta Ścigała, Kierownik MOPS w Częstochowie – Dorota Jałowiec i Starszy Inspektor MOPS w Częstochowie – Joanna Potempska, Z-ca Dyrektora Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych – Dorota Sikora, Prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Irena Pianka, Prezes Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę - pułkownik Józef Sowa, Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich - Anna Bielecka, proboszcz Parafii Św. Jana z Dukli – o. Nikodem Sobczyński, przedstawiciel Hufca ZHP w Częstochowie – Przemysław Kowalski, Przewodnicząca Zespołu ds. Profilaktyki Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Małgorzata Długosz, Zbisław Janikowski – autor książek i felietonów głównie o charakterze historyczno-wspomnieniowym, dotyczących Częstochowy, w tym publikacji zatytułowanej „Sztandar” opowiadającej o losach historycznego sztandaru SP nr 22 w Częstochowie oraz dyrektorzy i przedstawiciele palcówek oświatowych i innych instytucji, nauczyciele i pracownicy szkoły, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie.

Czytaj więcej o: Jubileusz 90-lecia szkoły

Mikołajki klas starszych

2019-12-09
Powiększ zdjęcie

6 grudnia Samorząd Uczniowski dopilnował, aby Mikołajki zagościły również w naszej szkole. Tego dnia dominował kolor czerwony, każdy uczeń z klas IV-VIII, który miał na sobie czerwony element stroju i czapkę św. Mikołaja był zwolniony ze sprawdzianów, kartkówek i odpytywania ze wszystkich przedmiotów. Szkoda, że taki dzień jest tylko raz w rokuUśmiech

Czytaj więcej o: Mikołajki klas starszych

Mikołajki w teatrze

2019-12-09
Powiększ zdjęcie

6 grudnia uczniowie klas młodszych świętowali Mikołajki. Z tej okazji dzieci udały się do Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie na spektakl "Kometa nad Doliną Muminków". Po spektaklu na uczniów czekała niespodzianka - św. Mikołaj rozdawał prezenty!

Czytaj więcej o: Mikołajki w teatrze

„Mikołajkowy Ratownik – V edycja 2019”

2019-12-09

Szkolne Koło Wolontariatu uczestniczyło w akcji „Mikołajkowy Ratownik – V  edycja 2019” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa i Łączności  RESCUE TEAM. Przez cały listopad społeczność uczniowska gromadziła słodycze, zabawki oraz maskotki, które zostały przekazane dzieciom znajdującym się na oddziale Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.

Czytaj więcej o: „Mikołajkowy Ratownik – V edycja 2019”

Bal

2019-11-25
Powiększ zdjęcie