Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

Artykuły

Uwaga na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A!

2018-05-25

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A  to choroba zakaźna potocznie zwana żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. Czynnikiem etiologicznym jest wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Rezerwuarem wirusa i źródłem zakażenia jest człowiek. Wirus wydalany jest z kałem.

Początek choroby jest nagły i jej przebieg zależy w dużym stopniu od wieku i stanu zdrowia osoby zakażonej. Symptomy choroby to głównie objawy grypopodobne i dyspeptyczne (zmęczenie, gorączka, bóle brzucha, brak apetytu, mdłości, wymioty) oraz zażółcenie skóry. Żółtaczka utrzymuje się od jednego do kilku tygodni, towarzyszy jej powiększenie wątroby. Leczenie swoiste nie istnieje. Powrót do zdrowia najczęściej następuje w okresie 3 – 6 miesięcy od czasu wystąpienia objawów. Przebieg zakażenia u małych dzieci w ponad 90% jest bezobjawowy.

Drogi szerzenia:

  • głównie drogą pokarmową poprzez spożycie skażonych produktów żywnościowych zwłaszcza nieumytych warzyw i owoców oraz skażonej wody,
  • kontakt bezpośredni z osobą zakażoną np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte ręce po wyjściu z toalety,
  • kontakty seksualne

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom wirusowego zapalenia wątroby typu A jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków.

Skuteczną formą zapobiegania są również szczepienia ochronne przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, które zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zaleca się:

  • osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A;
  • osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących do tego celu;
  • dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

Czytaj więcej o: Uwaga na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A!

Klasa III w Bibliotece Publicznej

2018-05-23

Uczniowie klasy III wraz z wychowawcą panią Brygidą Puczyńską po raz kolejny gościli w Filii nr 18 Biblioteki Publicznej przy ul. Nadrzecznej. Tym razem dzieci oglądały i wysłuchały opowieści "Lew w Paryżu", "Bajka o Wiśle" przedstawiane w teatrzyku kamishibai.

Czytaj więcej o: Klasa III w Bibliotece Publicznej

IV Turniej Częstochowskiej Ligi Rugby Tag

2018-05-21
Powiększ zdjęcie

 

IV Turniej Częstochowskiej Ligi Rugby Tag
Klas IV-VI oraz klas VII / II, III Gimnazjum

W dniu 21.05 2018r na stadionie CKS Budowlani odbył się ostatni IV Turniej Częstochowskiej Ligi Rugby Tag.
Uczestnicząca w nim reprezentacja klas IV-VI osiągnęła wyniki:

SP 22 – SP 29 10 – 1
SP 22 – SP 27 4 – 6
SP 22 – SP 52 5 – 2

Klasyfikacja turnieju
1. SP22 - 7 pkt.
2. SP52 - 5 pkt.
3. SP27 - 3 pkt.
4. SP29 - 1 pkt.

Dzięki zwycięstwu w każdym z czterech turniejów nasza reprezentacja zajęła I miejsce w klasyfikacji końcowej.
Końcowa klasyfikacja Częstochowskiej Ligi Rugby kl. IV-VI (po IV Turniejach)
1. SP22 - 7+7+12+7 = 33 pkt.
2. SP52 - 5+5+7+5 = 22 pkt.
3. SP27 - 3+3+5+3 = 14 pkt.
4. SP29 - 0+1+3+1 = 5 pkt.
5. SP46 - 1+0+0+0 = 1 pkt.
6. SP33 - 0+0+1+0 = 1 pkt.
Reprezentacja klasy VII grając przeciwko II, III klasie Gimnazjum osiągnęła wyniki:
- mecze grupy A
SP22 – SP27 9-4
SP22 – SP16 9-4
- półfinały
SP22 – SP21 6-5
- finał
SP22 – SP48 4-7

Klasyfikacja turnieju
1. SP48 - 14 pkt.
2. SP22 - 9 pkt.
3. SP21 - 7 pkt.
4. SP27 - 5 pkt.
5. SP16 - 3 pkt.
6. SP52 - 1 pkt.

Końcowa klasyfikacja Częstochowskiej Ligi Rugby kl. VII / II,III Gimnazjum (po IV Turniejach)
1. SP27 - 14+14+12+5 = 45 pkt.
2. SP48 - 9+9+7+14 = 39 pkt.
3. SP22 - 5+7+1+9 = 22 pkt.
4. SP52 - 7+5+3+1 = 16 pkt.
5. SP21 - 3+3+0+7 = 13 pkt.
6. SP16 - 1+1+5+3 = 10 pkt.

Naszą szkołę reprezentowali:
Klasa VII
Julia Synoradzka , Oskar Zalewski , Dastin Foltyn , Karolina Michalczyk ,
Mariusz Heliński, Wiktoria Zowczak,
Klasa VI
Anna Fatyga , Maksymilian Sirek , Dominik Pichliński,
Klasa V
Hubert Synoradzki , Jakub Wiewióra , Fabian Godela, Magdalena Kaszyńska, Weronika Karczewska, Nicola Kiedrzynek, Natalia Klekot, Marcel Muskała, Dominik Garbaciak, Maksymilian Bieniek,
Klasa IV
Kacper Gładysz, Miłosz Kośny

Opiekunem zespołu był Adam Marczewski

GRATULUJEMY!!!

Czytaj więcej o: IV Turniej Częstochowskiej Ligi Rugby Tag

Lekcja historii na Złotej Górze

2018-05-09
Powiększ zdjęcie
W środę 9 maja delegacje klasy V, VI i VII wraz nauczycielem historii p. Adamem Dłużniakiem udały się na Złotą Górę. Tam przy pomniku poświęconym jeńcom okresu II wojny światowej odbył się wykład na temat historii tego mało znanego częstochowianom obiektu. Zapalono też symboliczny znicz. W tym miejscu w latach 1941-1944 istniał niemiecki obóz dla jeńców sowieckich, z których prawdopodobnie kilkanaście tysięcy poniosło śmierć, głównie w wyniku głodu i chorób.
Czytaj więcej o: Lekcja historii na Złotej Górze

Zajęcia z doradztwa zawodowego

2018-05-11
Powiększ zdjęcie

W piątek 11.05.18r. odbyło się spotkanie uczniów kl. VII z p. Agatą Trzepizur-Korn z CKU w Częstochowie w ramach zajęć z doradztwa zawodowego. Podczas spotkania nasi uczniowie mogli poznać, między innymi, kolejne etapy kształcenia, barometr zawodów 2018 dla powiatu częstochowskiego i miasta Częstochowa.

Czytaj więcej o: Zajęcia z doradztwa zawodowego

Zakamarki literatury, czyli warszaty czytelnicze

2018-04-18

18 kwietnia, po raz kolejny w naszej szkole, odbyły się warsztaty dla młodych czytelników. Warsztaty poprowadziła Pani Natalia Talarek-Oswald - malarka, ilustratorka, instruktorka terapii zajęciowej i pedagog, współpracująca z wydawnictwem Zakamarki. I właśnie w oparciu o ofertę książek tego wydawnictwa Pani Natalia w ciekawy sposób przyczynia się do propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

W tym roku zajęcia czytelnicze przeprowadzone zostały z dziećmi z klas: I, II, III oraz IV. Uczniowie klasy I i II poznali historię przyjaźni Zlatka i Bezy z książki "Najlepsi przyjaciele", stanowiącej I cz. serii "Przygody w Raju". W czasie spotkania czytano dzieciom fragmenty książki, czemu towarzyszył pokaz slajdów z ilustracjami. Rozmawiano o przyjaźni i jej wartości w życiu każdego dziecka. W podsumowaniu spotkania dzieci stworzyły prace plastyczne przedstawiające wymarzoną okolicę lub podwójne portrety przedstawiające siebie i najlepszego przyjaciela. Uczniowie klasy III i IV spotkali się z Tsatsikim – bohaterem książki „Tsatsiki i Mamuśka”. Podczas warsztatów zaprezentowane zostały fragmenty powieści, której tematyka dotyczy między innymi problemu agresji i jej zwalczania. Rozmowa oraz gry interpersonalne pomogły zrozumieć jak istotne jest otwarcie się na drugiego człowieka oraz okazywanie szacunku w relacjach rówieśniczych.

 

Czytaj więcej o: Zakamarki literatury, czyli warszaty czytelnicze

W baśniowym świecie Andersena

2018-05-09
Powiększ zdjęcie

9 maja w naszej szkole odbył się Międzyszkolny konkurs czytelniczy „W baśniowym świecie Andersena” przeznaczony dla uczniów klas młodszych częstochowskich szkół. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli uczniowie: SP 1, SP 12, SP 47 i SP 48, którzy – wraz z trzecioklasistami z SP 22 – rywalizowali w siedmiu zróżnicowanych zadaniach konkursowych, dotyczących baśni H. CH. Andersena. Turniej przebiegał w miłej atmosferze, a wykonywane przez uczestników zadania przyniosły wiele frajdy. Ogłoszenie wyników rywalizacji poprzedziła przedstawiona przez organizatorkę, panią Brygidę Puczyńską prezentacja dotycząca postaci słynnego baśniopisarza. A oto wyniki konkursu:

I miejsce – drużyna składająca się z uczniów klasy III Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie (skład: Julia Olczyk, Zuzanna Pacuda i Natan Basiak),

II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Częstochowie (skład: Natalia Karczewska, Julia Milejska i Mateusz Kubiak),

III miejsce - drużyna składająca się z uczniów klasy II Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie (skład: Patrycja Czarnecka, Hanna Strach i Mikołaj Klimczak).

Wygranym - gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy:)

 

Czytaj więcej o: W baśniowym świecie Andersena

Warsztaty Europejskie

2018-04-25
Powiększ zdjęcie

25 kwietnia w naszej szkole odbyły się Warsztaty Europejskie, w których wzięli udział uczniowie klas: IV, V, VI i VII. Wydarzenie rozpoczęło się prezentacja filmu na temat Parlamentu Europejskiego i procesów integracji Unii Europejskiej. Następnie dzieci pracowały w grupach, rozwiązując ćwiczenia z czterech stacji zadaniowych. Pierwsza stacja polegała na prawidłowym przyporządkowaniu flag do państw UE, druga - przyporządkowaniu stolic do państwa UE, trzecia - wypełnieniu testu wiedzy, natomiast czwarta na przyporządkowaniu charakterystycznych przedmiotów do różnych krajów.

Po zakończonych warsztatach ich organizator - pani Monika Krętuś wręczyła uczestnikom dyplomy oraz upominki ufundowane przez firmę TAURON - oddział w Częstochowie.

Czytaj więcej o: Warsztaty Europejskie

Uroczystość Konstytucji 3 Maja

2018-05-09
Powiększ zdjęcie

Uczennice klasy III nagrodzone w konkursie recytatorskim

2018-04-25
Powiększ zdjęcie

Z radością informujemy,że w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Na jurajskim szlaku", który odbył się w SP 33 uczennic klasy III - Weronika Markowska zajęła I miejsce za recytację wiersza "Olsztyn", a Julia Lubczyńska (także z klasy III) - wyróżnienie za prezentację wiersza "Mirów". Opiekunem dziewczynek jest pani Brygida Puczyńska.

GRATULACJE!

Czytaj więcej o: Uczennice klasy III nagrodzone w konkursie recytatorskim