Jesteś tutaj: Start / Kalendarz

Kalendarz

Artykuły

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

2020-10-14

Dzień Edukacji Narodowej

2020-10-14
Powiększ zdjęcie

Do jednych z najbardziej uroczystych dni w szkole należy Dzień Edukacji Narodowej, dzień w którym uczniowie wyrażają wdzięczność i uznanie dla pięknej, aczkolwiek trudnej pracy pedagogów oraz wszystkich pracowników szkoły.
W związku z sytuacją pandemiczną nie możemy spotkać się podczas tradycyjnej akademii, dlatego też Samorząd Uczniowski klas starszych przygotował inne działania, które miały upamiętnić święto obchodzone 14 października - rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, instytucji która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.
Aby przypomnieć sobie informacje dotyczące Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klas IV – VIII zapoznali się z prezentacją o obchodzonym święcie, następnie obejrzeli w klasach jeden z odcinków serialu dokumentalnego, którego autorką jest Dominika Kulczyk.” Edukacja Globalna – Efekt Domina”. Głównym celem tego projektu jest obudzenie w dzieciach
naturalnej chęci pomagania innym. Główna tematyka obejrzanego filmu to: problemy dzieci z biednych krajów Azji, ich edukacja, rola i praca nauczyciela. Po zapoznaniu się z filmem uczniowie opowiadali jakie są ich spostrzeżenia co do różnic między sytuacją dzieci pochodzących z Azji, ich możliwościami rozwoju i kształcenia, a tym jak wygląda nasza polska rzeczywistość. Kolejną częścią przygotowanych warsztatów była debata „Idealny nauczyciel, idealny uczeń” – uczniowie przygotowali kartki z informacjami, jakie cechy powinien mieć każdy z przedstawicieli ww. grupy. Finałem spotkania z wychowawcami były warsztaty artystyczne, podczas których powstały prace plastyczne na temat: „Mój ulubiony nauczyciel”.

Uczniowie klas młodszych również świętowali Dzień Edukacji Narodowej w grupach klasowych. Podczas przygotowanych przez wychowawców warsztatów dzieci obejrzały film, z którego dowiedziały się jak wyglądała szkoła wiele lat temu, zapoznały się z fragmentem filmu „Plastusiowy pamiętnik”, który stał się inspiracją do zajęć plastycznych. Uczniowie ulepili z plasteliny piękne prace – własne figurki Plastusia. W drugiej części zajęc plastycznych dzieci wykonały portrety nauczycieli.

Nie zabrakło życzeń i drobnych upominków dla szystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Słowa wielokrotnie powatarzane tego dnia to życzenia zdrowia, wytrwałości i spełnienia w pracy zawodowej:)

Czytaj więcej o: Dzień Edukacji Narodowej